NRH3010T150MN
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Mfr.Part #:
NRH3010T150MN
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 3.00mmL×3.00mmW×1.00mmH SMD/SMT 15 µH 20 % 450 mA 550 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)0.991 mm
Length3 mm
Width3 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature120 °C
Min Operating Temperature-25 °C
Composition(Kit Type)Wirewound
Height1 mm
PackagingReel
Depth3.1 mm
Halogen FreeHalogen Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCUnknown
Self Resonant Frequency25 MHz
TypeWirewound
Current Rating450 mA
DC Resistance (DCR)550 mΩ
Test Frequency100 kHz
ShieldingShielded
Inductance15 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)480 mA
inductance tolerance20 %
Max DC Current450 mA
Saturation Current450 mA
Schedule B8504500000
Max Saturation Current450 mA
Max Temperature Rise Current480 mA
Temperature Rise Current600 mA
Max Length3.1 mm
Max Width3.1 mm
Min Length2.9 mm
Min Width2.9 mm